- biuro@adaptacje24.pl
- +48 692 300 340
- Infolinia: Pon-Pt 08:00 - 17:00
Wymienniki ciepła do pomp ciepła split to urządzenia, których zdaniem jest przechowywanie i przekazywanie ciepła z jednego źródła do drugiego. To z ich pomocą pompa pobiera ciepło z powietrza i przenosi je do domowej instalacji grzewczej, takiej jak grzejniki lub system ogrzewania podłogowego. Urządzenia grzewcze o konstrukcji split, składają się z dwóch części: zewnętrznej, montowanej na zewnątrz budynku i części wewnętrznej, umiejscowionej wewnątrz obiektu. Obie jednostki połączone są układem chłodniczym. Część zewnętrzna pompy split to element, który odpowiada za pobór ciepła z powietrza atmosferycznego. Jednostka znajdująca się na zewnątrz, spręża powietrze pobrane z atmosfery, przy czym podgrzewa je do żądanej temperatury, następnie wtłacza je do części wewnętrznej na wymiennik ciepła do pomp ciepła split. Jednostka zewnętrzna zbudowana jest ze sprężarki, wentylatora ze śmigłem, parownika i zawora rozprężnego. Jednostka wewnętrzna pompy ciepła split, odpowiada za odbiór ciepła i przekazywanie go za pomocą pompy obiegowej wody ciepłej, do instalacji centralnego ogrzewania. W części wewnętrznej (zwanej także modułem hydraulicznym lub hydroboxem) znajduje się wymiennik ciepła do pomp ciepła split (skraplacz), pompa obiegowa i układ sterowania całym systemem. Największymi zaletami pomp ciepła typu split jest niezawodność i bezawaryjność działania. Ich użytkownicy nie muszą obawiać się, że woda w skraplaczu zamarznie, ponieważ znajduje się on w pomieszczeniu.
Nowoczesne wymienniki ciepła do pomp ciepła split to urządzenia, które zostały zaprojektowane w specjalny sposób, tak by działały bezawaryjnie przez wiele lat. Wykorzystanie do ich budowy, wysokiej jakości materiałów, a także zaawansowanych technologii produkcyjnych sprawia, że wymienniki ciepła do pompy split są odporne na korozję, uszkodzenia i inne czynniki zewnętrze. Dzięki temu działają one bardzo długo bezawaryjnie i nie wymagają częstych napraw oraz konserwacji. Wybór odpowiedniego wymiennika ciepła jest kluczowy dla zapewnienia niezawodności i efektywności działania systemu. Aby wybrać odpowiedni produkt, jakim jest wymiennik ciepła do pompy ciepła split, pod uwagę należy wziąć jego rodzaj, temperaturę i przepływ mediów oraz miejsce jego instalacji. Posiadając odpowiednią wiedzę na temat przepływu i temperatury mediów, można z łatwością dobrać wielkość oraz typ wymiennika do stworzonej instalacji grzewczej. Bezawaryjność to bardzo ważna zaleta tego urządzenia, dlatego warto zadbać o jego prawidłowy montaż. Powinien znajdować się on w miejscu łatwo dostępnym, w którym w prosty sposób można przeprowadzić wszelkie prace konserwacyjne. Warto również zwrócić uwagę na wymagane zabezpieczenia i izolacje. Ważna jest także regularna konserwacja urządzenia, jakim jest wymiennik ciepła do pomp ciepła split. Wielu producentów zaleca, aby przeprowadzać jego coroczne kontrole, co pozwala na jego długotrwałe i efektywne działanie. Stosowanie tych kilku zasad sprawia, że wymienniki ciepła do pomp ciepła typu split są w 100% bezpieczne dla użytkowników. Odpowiednie działania zapobiegną ewentualnym uszkodzeniom tych urządzeń. Poza bezawaryjnością, wymiennik do pompy ciepła split odznacza się również cichym przepływem powietrza w pobliżu budynku i w jego wnętrzu, dzięki wolnej pracy wentylatora. Urządzenie to zajmuje niewiele miejsca i jest łatwe w montażu. Doświadczonym fachowcom nie sprawia to żadnych trudności. Warto pamiętać, że układ chłodniczy stanowi osobną jednostkę w pompach ciepła typu split, więc do ich montażu wymagane są uprawnienia F-gazowe. Dlatego instalacją tych urządzeń może zająć się wyłącznie wykwalifikowany specjalista.
Wymienniki ciepła do pomp ciepła split służą do przenoszenia ciepła z czynnika chłodniczego do wody użytkowej lub ogrzewania. Urządzenia te mogą być wykonane z różnych materiałów i mogą mieć różne kształty. Wśród nich wyróżniają się wymienniki ciepła do pomp ciepła split płytowe, rurowe lub spiralne. Prawidłowy dobór wymiennika ciepła zależy od kilku bardzo ważnych czynników, takich jak moc pompy ciepła, rodzaj czynnika chłodniczego, temperatura i ciśnienie płynów, opory przepływu, efektywność wymiany ciepła, koszt oraz łatwość montażu czy czyszczenia. Jednym z najpopularniejszych urządzeń jest płytowy wymiennik ciepła do pomp ciepła split. Zbudowany jest on z płyt, w których ciepło przekazywane jest do miejsca o niższej temperaturze z wykorzystaniem zjawiska gradientu stężeń. Posiada on szereg zalet, takich jak łatwość czyszczenia i możliwość zmiany rozmiarów poprzez dodawanie lub usuwanie płyt. Cechuje go niska emisja spalin, niskie zużycie energii elektrycznej, tani koszt zakupu i montażu oraz długotrwałe działanie. Te kompaktowe i hermetyczne konstrukcje, wykonane są ze stali kwasoodpornej lub aluminium. Jednym z polecanych wymienników ciepła jest urządzenie PGM 1c-40.2 wykonane z 40 płyt. Wyposażony jest w gwintowane króćce GZ 1’’. Każda płyta tego urządzenia ma specjalne wytłoczenia, które zwiększają turbulencje obu płynów, co podwyższa wartość współczynnika przenikania ciepła. Najczęściej spotykane przetłoczenia przypominają jodełkę. Szczelność poszczególnych płyt zapewniają odpowiednie uszczelki. Płyty mogą być ze sobą zlutowane lub skręcone. Charakteryzują się dużą odpornością na korozję, wysoką temperaturę i zmianę ciśnienia. Wpływ na wydajność urządzeń, jakimi są wymienniki ciepła pomp ciepła split ma wielkość i liczba zastosowanych płyt. W specjalnie wyprofilowane płyty wyposażony jest również wymiennik ciepła PGM-5/4c-70, wykonany z 70 lutowanych płyt ze stali nierdzewnej. Wyposażony jest on w króćce gwintowane GZ 5/4’’. To urządzenia wysokiej jakości, które wykazują się szczególną wytrzymałością i trwałością.
Wielu specjalistów zaleca przewymiarowanie urządzenia, jakim jest wymiennik ciepła pomp ciepła split. W kilku słowach wyjaśnienia, proces ten polega na zamontowaniu wymiennika większej mocy niż potrzeba do przepuszczania ciepła z jednego źródła do drugiego. Przewymiarowanie jest zalecane, ponieważ wymienniki ciepła do pomp ciepła split bywają podatne na zużycie i zakamienianie, co obniża ich sprawność oraz powoduje wzrost kosztów ogrzewania. Wymienniki ciepła pomp ciepła split można przewymiarować na kilka sposobów, w zależności od konstrukcji, materiałów i zastosowań. Wielu fachowców od pomp ciepła, zaleca przewymiarowanie wymiennika względem jednostki o 2kW. Prawidłowo dobrany wymiennik ciepła w pompie split, najczęściej przewymiarowany jest w granicach od 20% do 50%, w stosunku do wymaganej mocy grzewczej. Warto zwrócić uwagę na realne możliwe osiągi w danych parametrach instalacji, a nie, jak często się zdarza, na moc nominalną, która bardzo często liczona jest dla parametrów korzystniejszych niż te, które występują w domowych instalacjach. Przewymiarowanie wymiennika sprawia, że przekaz ciepła jest bardziej wydajny, dzięki czemu również energooszczędny.