- biuro@adaptacje24.pl
- +48 692 300 340
- Infolinia: Pon-Pt 08:00 - 17:00
Wymiennik do pomp ciepła monoblok to niezbędny element instalacji, który pozwala na ogrzanie budynku. Pompa ciepła zasilana jest energią, pochodzącą z ziemi lub z powietrza. Jednak temperatura tych mediów nie jest wystarczająco wysoka, aby ogrzać pomieszczenie, dlatego możliwość korzystania z odnawialnych źródeł energii, zapewnia specjalny produkt, jakim jest wymiennik ciepła. Pompa ciepła monoblok to urządzenie, którego wszystkie elementy zostały zamknięte w jednej obudowie. W zależności od wybranego modelu, może być montowana zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia. Pompa ta posiada szereg zalet. Wśród nich wyróżniają się: niższy poziom generowania hałasu, szczelność, zwarta obudowa i łatwa instalacja. Zamontowane w nich wymienniki do pomp ciepła monoblok mogą różnić się konstrukcją, zastosowaniem i sposobem przepływu przez nie ciepła. Ze względu na sposób działania, wyróżnia się dwa podstawowe typy wymienników. Są to urządzenia o działaniu ciągłym i nieciągłym. W wymiennikach ciągłych odbywa się wyłącznie stałe przetwarzanie ciepła. Natomiast w wymiennikach o działaniu nieciągłym, realizowany jest jednorazowy proces wymiany ciepła. Dzieląc je ze względu na budowę, wyróżnia się wymienniki do pompy ciepła monoblok płytowe, płaszczowo-rurowe i płytowe spiralne.
Wymiennik do pomp ciepła monoblok odpowiada za przepływ ciepła pomiędzy jednym medium (powietrzem lub wodą), a drugim medium, znajdującym się wewnątrz samej pompy. Dzięki temu, ciepło wymieniane jest wydajnie. Takie działanie pozwala na skuteczne ogrzanie pomieszczenia. Poza tym, wymienniki do pomp ciepła monoblok wykorzystywane są między innymi do chłodzenia procesów technologicznych i maszyn, rekuperacji ciepła z powietrza wentylacyjnego, podgrzewania wody. Ponadto współpracują one z kolektorami słonecznymi i systemami solarnymi, z kotłami olejowymi, gazowymi czy kominkami z płaszczem wodnym. Wymiennik do pompy monoblok jest urządzeniem, które umożliwia wymianę ciepła między obiegiem glikolowym a wodnym. Zastosowanie glikolu jest konieczne, aby zapobiec zamarzaniu wymiennika w monobloku, zwłaszcza w przypadku montażu zewnętrznego. Wymiennik jest zasilany roztworem tej substancji, który ma niższą temperaturę marznięcia niż woda. Urządzenie powinno być dobrane do maksymalnej mocy, jaką jest w stanie osiągnąć pompa ciepła oraz zapewniać niskie spadki temperatury i ciśnienia między stronami pierwotną oraz wtórną.
Dzięki zastosowaniu wymiennika płytowego, możliwe jest ekonomiczne i przyjazne środowisku ogrzewanie budynków przy użyciu pompy ciepła. Produkt ten jest urządzeniem w pełni bezpiecznym, nieemitujących spalin, a dodatkowo przez cały okres działania, nie tracącym swoich właściwości. Wśród wielu produktów tego rodzaju można wyróżnić, między innymi: modele lutowane stalą nierdzewną, miedzią, skręcane czy wielopłytowe. Wymienniki płytowe do pomp ciepła charakteryzują się prostą budową. Złożone są z rzędu płyt, pomiędzy którymi przepływają płyny, co pozwala na wymianę ciepła. Mają one szereg zalet. Wiele osób ceni je szczególnie za łatwość ich czyszczenia i możliwość zmiany rozmiarów, poprzez dodawanie lub usuwanie poszczególnych płyt. Dlatego wymienniki płytowe do pomp ciepła doskonale sprawdzają się w systemach wymagających regularnego czyszczenia. Poza wspomnianymi zaletami, urządzenia te są kompaktowe. Do ich wydanej pracy nie jest wymagany duży obszar. Płyty najczęściej wykonane są ze stali kwasoodpornej. Charakteryzują się pofałdowanym kształtem i obecnością otworów. Wśród tego rodzaju urządzeń wyróżnia się wymiennik płytowy monoblok GZ PGM-2c-50, wykonany z 50 płyt o gwincie wynoszącym 2’’. Szczelność płytowych wymienników ciepła, gwarantują zamocowane w ich wnętrzu, doskonale dobrane uszczelki. Wybór wymiennika zależy od wielu czynników, takich jak moc pompy ciepła, rodzaj obiegu zewnętrznego i wewnętrznego, spadki ciśnienia, sprawność energetyczna, koszt, itp. Wymiennik do pomp ciepła monoblok powinien być dobrany do maksymalnej mocy, jaką jest w stanie osiągnąć kaskada urządzeń. Aby dopasować odpowiedni wymiennik płytowy do pomp ciepła do swoich potrzeb, należy wykonać odpowiednie obliczenia. Polegają one na określeniu zapotrzebowania na moc cieplną i sprawdzeniu parametrów pracy urządzenia. Obliczenia te pozwalają na dobranie optymalnego modelu wymiennika ciepła płytowego i zapewnienie jego prawidłowej pracy. Za podstawowy przelicznik, który wykorzystywany jest przy doborze wężownicy wymiennika do pompy ciepła, uznawane jest 0.25 m2 na każdy jeden kilowat mocy pompy ciepła. Dlatego urządzenia o większej mocy, powinny współpracować z wymiennikami posiadającymi wężownice o większej powierzchni wymiany ciepła.
Najczęściej używanymi wymiennikami ciepła są wymienniki płytowe. Wymienniki do pomp ciepła monoblok składają się z cienkich, odpowiednio wyprofilowanych płyt metalowych, połączonych ze sobą poprzez lutowanie lub skręcanie. Charakteryzują się one dużą odpornością na zmienne temperatury i ciśnienie. Ich konstrukcja zapewnia sprawny przepływ medium, przy stosunkowo niskich prędkościach przepływu. To natomiast powoduje, że wymiana ciepła w zestawie płyt jest efektywna, a opory przepływu niskie. O wydajności wymiennika cieplnego, decyduje wielkość i liczba zastosowanych płyt. Wśród dostępnych na rynku tego rodzaju produktów, można wyróżnić wymienniki ciepła do pompy ciepła, składające się z 70 lutowanych płyt ze stali nierdzewnej o mocy do 270 kW, takie jak wymiennik ciepła 70 płytowy 270kW 5/4’’ GZ PGM 5/4c-70 jednostronny z gwintowanymi króćcami, a także wymiennik ciepła 30 płytowy 200 kW 2’’ GZ PGM-2c-30.1. Poszczególne ich płyty są lutowane. Warto pamiętać, że im większa liczba płyt, tym przepływ medium jest większy i wydajniejsza jest praca wymiennika pompy ciepła.
Wybierając wymiennik płytowy do pompy ciepła, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty tego urządzenia, takie jak chociażby jego rodzaj. W zależności od tego, w jaki sposób połączone są ze sobą poszczególne płyty w wymienniku, wyróżniamy wymienniki płytowe lutowane i skręcane. Pierwsze są mniejsze i bardziej uniwersalne, z kolei drugie umożliwiają regulację mocy urządzenia, poprzez dodawanie lub wyjmowanie płyt. W ofercie sprzedażowej dostępne są modele lutowane, takie jak, na przykład wymiennik ciepła GZ PGM 5/4c-90, który składa się z 90 płyt 5/4’’o mocy przepływu 340 kW, jednostronny. Dobierając ten produkt, należy wziąć również pod uwagę moc wymiennika. Powinna ona być dostosowana do pracy całego układu. W sklepach można znaleźć wymienniki o mocy od 30 kW do, nawet kilkuset kW. Ważny jest ponadto zakres dopuszczalnych temperatur pracy wymiennika – wymienniki płytowe do pomp ciepła monoblok są skonstruowane tak, by mogły bezawaryjnie funkcjonować w temperaturach od -195℃ do 220-℃. Na poprawne działanie tych urządzeń ma także wpływ rodzaj czynnika roboczego. Może być nim woda lub powietrze. Istotny jest ponadto materiał, z którego został wykonany wymiennik do pompy ciepła monoblok. Powinien on skutecznie przewodzić ciepło, a przy tym gwarantować wytrzymałość mechaniczną urządzenia. Zdecydowanie bardziej polecana jest stal S316 (kwasoodporna) niż popularna na rynku stal nierdzewna S304 (jest bardziej podatna na zakamienianie). W przypadku urządzeń typu monoblok ważna jest także możliwość dokupienia odpowiedniej izolacji do tego rodzaju wymiennika ciepła.