Adaptacje 24.pl

Blog i aktualności

Dom typu stodoła

Przykuwający uwagę dom typu stodoła, cieszy się dużym zainteresowaniem osób pragnących posiadać własną nieruchomość. To budynek, który można zaprojektować i stworzyć od podstaw bądź też przekształcić w taki sposób, aby jego wygląd wpisywał się w estetykę nowoczesnej stodoły.

 

Posiadanie domu w stylu stodoły niegdyś wydawało się ekstrawaganckim pomysłem, z uwagi na to, że było to rozwiązanie nietypowe. Rosnąca popularność tradycyjnych stodół, przerobionych na budynki mieszkalne sprawiła, że osoby noszące się z zamiarem posiadania własnego domu, zaczęły rozważać zaprojektowanie go w wyżej wymienionej estetyce. Warto poznać cechy, jakimi charakteryzuje się dom typu stodoła. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu budynek wzorowany jest na tradycyjnych, znajdujących się na terenach wiejskich budynkach gospodarczych. Prosta konstrukcja na planie prostokąta z dwuspadowym dachem jest pozbawiona jakichkolwiek detali, zdobień a także urozmaiceń w postaci lukarn bądź balkonów. Nieskomplikowana bryła, którą wyróżnia się dom stodoła, pozwala na duże możliwości aranżacyjne w postaci przeszkleń. Budynki mieszkalne stylizowane na nowoczesne stodoły posiadają zazwyczaj szerokie drzwi tarasowe bądź duże okna i przeszklone ściany.

Dom typu stodoła - budowany od podstaw czy modernizowany?

Dom stodoła może posiadać tradycyjną instalację grzewczą choć zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w odnawialne źródła energii w postaci fotowoltaiki bądź też pompy ciepła. Są one przeznaczone do generowania darmowej, dodatkowej energii elektrycznej. Dzięki tym udogodnieniom można obniżyć koszty ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Osoby noszące się z zamiarem posiadania takiej nieruchomości, jak dom typu stodoła, często rozważają kupno działki i jego budowę od podstaw. Można wybrać także inne rozwiązanie w postaci wyremontowania i przekształcenia budynku gospodarczego, który znajduje się na danej działce. Tego typu działanie jest uzależnione od stanu faktycznego nieruchomości, głównie jakości konstrukcji. W przypadku, gdy tradycyjna stodoła posiada wiele mankamentów, nie opłaca się inwestować środków pieniężnych w jej modernizację i przekształcenie. Znacznie taniej będzie można wybudować dom wzorowany na nowoczesnej stodole. W tym celu warto skorzystać z projektów dostępnych na rynku.

 

 
Dom typu stodoła

Projekt domu stodoła z funkcjonalnym podziałem przestrzeni

Wady i zalety domów w estetyce nowoczesnej stodoły